tkanina dzianina polarowa

Polar – tkanina, a może jednak dzianina?

Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna” S.A. jest producentem dzianiny polar oraz dzianin futerkowych. Bywa, że klienci nazywają nasze wyroby tkaninami. Osoba niezwiązana z włókiennictwem zasadniczo nie widzi różnicy pomiędzy tkaniną a dzianiną. Często pojęcia te używane są zamiennie. A to błąd.

Jako producent dzianin, także zaliczanych do nich polarów, pragniemy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy dzianiną a tkaniną, która wynika ze sposobu wytwarzania tych wyrobów włókienniczych.

Tkaniny wytwarza się na krośnie, gdzie pomiędzy ułożoną wzdłuż przędzę, tzw. osnowę, wplata się w poprzek inną przędzę, czyli wątek. Taki sposób wytwarzania powoduje, że tkanina jest stabilna i nie rozciąga się. Z tkanin szyje się np. eleganckie garnitury.

Dzianinę z kolei produkuje się na dziewiarkach, gdzie przędza zaplatana jest w oczka. Tak powstała dzianina, np. polar, jest elastyczna, czyli rozciągliwa zarówno w kierunku poprzecznym po rządkach, jak i wzdłużnym po kolumienkach. Najbardziej znanymi wyrobami z dzianiny są skarpety, rajstopy, dresy czy swetry. 

Ciepła dzianina polarowa – jak powstaje?

Biruna jest producentem polaru i futerek. Polar to dzianina, którą nadrapuje się tak, by na jej powierzchni powstała gęsta okrywa włókienna. To powoduje, że dzianiny polarowe są nie tylko elastyczne, ale również lekkie oraz bardzo ciepłe.

W inny sposób wytwarzana jest okrywa włókienna w dzianinie futerkowej. W tym wypadku włókno wplatane jest w oczka tworzone z przędzy już podczas dziania.

Oczywiście polary są zróżnicowane pod kątem kolorystyki, grubości, czy rodzaju wykończenia.

Jak więc widzimy, tkanina polar jest tak naprawdę dzianiną polar.